WHATSAPP İLETİŞİM

Covid-19 Önlemleri


Ozonla Ortam Ve Hava Dezenfeksiyonu

Kliniğimizde Covid-19 hastalığının yayılımını önlemek amacıyla rutin dezenfeksiyon ve sterilizasyon prosödürlerine ek olarak randevusuna gelen hastalarımızın ateş ölçümü, el dezenfektanı uygulanması, havalandırma ve bekleme salonumuzda da sosyal mesafeye uygun şekilde oturum planı gibi ek önlemleri zaten almış bulunmaktaydık.

Covid-19 hastalığı etkeni olan SARS-CoV-2 virüsünün damlacık ve temas yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Diş hekimliğinde kullanmış olduğumuz döner enstrümanlar bakterilerin ve virüslerin taşınabildiği ve uzun süre havada asılı kalabilen damlacıklar (aeresol) oluşturmaktadır.

Bu nedenle hastalarımızın ve çalışanlarımızın sağlığını; dolayısıyla toplum sağlığını korumak amacıyla yasal bir zorunluluk olmadığı halde tedavisi devam eden ve aeresol oluşturmayacak işlemleri bulunan hastalarımız dışında hasta kabulüne bir süre ara vermiştik.

11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren ilave önlemler de alarak hasta kabulüne başlamış bulunmaktayız.Bu önlemlerden birisi de kliniğimizin "ozonla hava ve ortam dezenfeksiyonu "dur.

Muayene odalarımızı her aeresol oluşturabilecek işlem sonrasında yüksek kapasiteli ozon jeneratörüyle dezenfekte etmekteyiz ve gün içerisinde yapılan temizliğe ek olarak bekleme salonu gibi ortak alanların mesai bitiminde ozon ile dezenfeksiyonunu sağlamaktayız.

Ozon nedir? Ozon gazı üç oksijen atomundan oluşur(O3) ve bilinen en güçlü dezenfektanlardan birisidir. Bakteri,virüs,spor,jerm ve mantarların %99,9 unu yok ettiği belirtilmektedir.

Klor dan 52 kat daha güçlü ve 3125 kat daha hızlı dezenfeksiyon sağlamaktadır. Covid-19 etkeni olan SARS-CoV2 ile aynı coronavirüs ailesinden olan SARS-CoV ve MERS CoV'un ozona 0,3 sn kadar dayanabildiği bilinmektedir.

Ozon ile dezenfeksiyonun avantajları:

  • Bilinen en etkili dezenfektanlardan birisidir.
  • Etkisi anlıktır.
  • Çevre dostudur, bir süre sonra oksijene dönüşür, kimyasal artık bırakmaz.
  • Tüm kokuları yok eder.
  • Gıdalarda kullanımı güvenlidir.
  • Ozon uygulamasıyla hem ortam havasının hem de ulaşılması zor yüzeylerin de dezenfeksiyonu mümkün olmaktadır.

Havadaki ozon konsantrasyonu:

0,003-0,015 ppm Kokuyu hissetme seviyesi
0,010 ppm Dezenfektan etkisi başlar
0,020 ppm Havadaki bakterilerin %90 ını yok eder
0,050 ppm Sürekli solumada emniyet sınırı
0,1 ppm FDA emniyet sınırı, süre kısıtlaması 8 saat/gün
1-2 ppm İnsan tolerans seviyesi. öksürük, boğaz kuruluğu,göz yaşarması,lokal tahrişler