WHATSAPP İLETİŞİM

ORTODONTİ-DİŞ TELİ TEDAVİSİ NEDİR ?


Dişlerdeki çapraşıklık, diziliş bozuklukları ve kapanış bozukluklarını düzeltmek amacıyla dişlere yapıştırılan braketler ve bu braketlerden geçen tel vasıtasıyla dişlere hafif kuvvetler uygulanıp zamanla hareket ettirilerek düzgün bir diş dizilişi elde etmeyi sağlayan tedaviye ortodonti veya diş teli tedavisi, Ortodonti dalında uzmanlık yapmış diş hekimlerine de ortodontist denir.Günümüzde prensip olarak aynı olsa da farklı yöntemler de uygulanabilmektedir

DİŞ TELİ TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER ?


Diş telinin ne kadar süre takılı kalacağı yada tel tedavisinin süresi dişlerdeki bozukluğun şiddetine göre değişmekte olup 6 ay ile 2 sene kadar sürebilmektedir. Çene gelişiminin de yönlendirildiği bazı durumlarda bu süre daha da uzayabilmektedir. Kliniğimizde randevu ile ücretsiz ortodonti doktoru muayenesi olarak sizin tedavinizin süresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

DİŞ TELİ TEDAVİSİ AŞAMALARI


Diş teli tedavisi yani ortodontik tedavinin aşamaları bozukluğun türüne göre değişse de genel olarak düzeltme ve pekiştirme aşamaları olarak sınıflandırılabilir. Tel tedavisi ile düzgün bir diş dizilişi elde edildikten sonra bu durumun kalıcı olmasını sağlamak için pekiştirme tedavisi olarak teller bir süre daha bekletilebilir veya teller çıkartılıp dişlerin yer değiştirmemesi için plak kullandırılabilir yada ön dişler iç kısmından ince bir telle (retainer) birbirine sabitlenebilir.

DİŞ TELİ TEDAVİSİ KAÇ YAŞINA KADAR YAPTIRILABİLİR ?


Veya yaşça büyük kişiler tel taktırabilir mi? Diş teli her yaşta takılabilir. Çene gelişimi tamamlandıktan sonra çenelerin gelişiminin yönlendirilmesi mümkün olmasa da dişsel bozukluk ve çapraşıklıkların her yaşta düzeltilebilmesi mümkündür. Bu yüzden her ne kadar diş teli ileri yaşlarda da uygulanabilse de çene gelişimiyle ilgili bozuklukların erken tespit edilip , ileri yaşlarda cerrahi operasyon gerektirmeden ortodontik tedavi ile düzeltilebilmesi için çocukların 10-12 yaş arasında diş muayenesi olmasını öneriyoruz.

Tel tedavisinde metal braketler yerine ön bölgede şeffaf braketler de kullanılabilmektedir. Böylece metal brakete göre daha estetik bir görünüm sağlanmaktadır. Ancak şeffaf braketler daha özenli bir kullanıma gereksinim duyar. Şeffaf braket kullanıldığında sadece braketlerin içinden geçen çizgi şeklinde bir tel görünmektedir.

Ortodontik tedavide amaç dişlere hafif kuvvetler uygulayarak zarar görmeden hareketini sağlamaktır. Orthero da bu şeffaf plaklarla sağlanır. Şeffaf plaklar takılıp çıkarılabilir. Hekiminiz Orthero ile ortodontik tedaviye uygunluğunuza karar verdiği taktirde ölçü alınıp fotoğrafınızla beraber bir merkeze yollanır. Burada cad cam teknolojisiyle 3 boyutlu olarak taranan ve tedavi planına göre 3d yazıcılarda hazırlanan plaklar sıralı şekilde kullanılırlar. Herbir plak 15 gün kadar kullanılmaktadır. Kliniğimizde orthero ile ortodontik tedavi yapılmaktadır fakat orthero ile ortodonti tedavisi her türlü bozukluklar için uygun değildir. Bu nedenle uygunluk için muayene olmanız gerekmektedir.

Tel tedavisi fiyatları diş çapraşıklığının derecesine ve uygulanacak tedavi planlamasına göre belirlenmektedir. Kliniğimizde ücretsiz ortodonti muayenesi olarak tedavi planlaması ve ücreti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.